Zatrudnienie na umowę o pracę własnego księgowego, to dla firmy, która decyduje się na takie rozwiązanie, dodatkowe ryzyko i koszty. Koszty wynikają zresztą nie tylko z tego, że zatrudniamy w firmie kolejną osobę, której trzeba płacić wynagrodzenie nawet wtedy, gdy tak naprawdę nie ma zbyt wiele pracy.
Kolejny etat to również koszty ubezpieczenia pracownika, koszty ewentualnych szkoleń i kursów a także wydatki związane z przygotowaniem i wyposażeniem stanowiska pracy. W przypadku osoby, która przejmie na siebie prowadzenie firmowych finansów będzie to przecież nie tylko komputer, drukarka i materiały eksploatacyjne, ale także licencje na oprogramowanie, dostęp do aktów prawnych i fachowej literatury.

W dodatku zatrudnienie pracownika na etat to wciąż duże obciążenie. Pomijając już nawet same, wciąż przecież rosnące, koszty pracy, to pracodawca ponosi przecież w takim wypadku także dodatkowe ryzyko. Każdy pracownik może się rozchorować, pójść na urlop, wziąć zwolnienie lekarskie, a niezależnie od ilości przepracowanych godzin, to pracodawca musi przecież opłacać koszty ubezpieczenia pracownika i odprowadzać za niego składki do ZUS i NFZ.

Ryzyko, bo nigdy nie mamy pewności, czy pracownik, który ma tak szeroką wiedzę na temat finansów firmy, podpisywanych umów, a nawet wynagrodzeń innych pracowników, nie wykorzysta tej wiedzy przeciwko nam. Dla wielu przedsiębiorców mało komfortowa jest również świadomość tego, że w sytuacji ewentualnych błędów czy nieprawidłowości w prowadzonych przez zatrudnioną na etacie księgową rozliczeniach z fiskusem, to właśnie na właścicielu firmy spoczywa cała odpowiedzialność.

Tymczasem gdy do prowadzenia księgowości we własnej firmie zatrudnimy zewnętrzne biuro rachunkowe, możemy tej odpowiedzialności w dużym stopniu uniknąć. Profesjonalne biuro księgowe z zasady powinno mieć wykupioną polisę OC, która powinna nas uchronić przed skutkami ewentualnych błędów pracowników tego biura. W dodatku biuro rachunkowe będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zatrudnienie w firmie księgowej.

Sprawdź również: http://www.ed-pro.pl/finansowanie-z-ue/