Fototapety zyskują coraz więcej zwolenników, ponieważ coraz więcej osób docenia ich niezwykłe wzornictwo oraz realistycznie odwzorowane krajobrazy i fotografie. Oczywiście wybór właściwej fototapety również wymaga poświęcenia na to trochę czasu, aby móc korzystać w pełni z jej wartości.

Jak dokonać wyboru fototapety?

Nie trzeba mieć żadnego określonego wcześniej pomysłu, jeśli chodzi o wybór fototapety, ponieważ na rynku mamy dostęp do najrówniejszych wzorów i tak naprawdę każdemu z nas udałoby się dopasować odpowiednie do indywidualnych potrzeb wyszukane wzornictwo. Większe znaczenie ma zwrócenie uwagi na materiał, z którego są wykonane fototapety. W zależności od podłoża, sprawdzi się inny rodzaj, ponieważ różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale również trwałością czy tez przeznaczeniem. Najpopularniejszymi rodzajami fototapet są lateksowe, foliowe i winylowe. Foliowe są wykonane z poliestrowej tkaniny, która przypomina samoprzylepną naklejkę. Jakość takiej fototapety zależy od użytej folii i farby drukarskiej. Zaletami fototapet jest to, że możemy je stosować nie tylko na powierzchnie ścian, ale także sprawdzą się do oklejenia mebli, drzwi oraz szyb. Warto podkreślić, że jeśli ktoś decyduje się na fototapety, to nie oznacza to, że będzie musiał patrzeć na nią przez lata. Wybierając tapetę foliową, możemy ją szybko zdjąć i przykleić w inne miejsce. Z całą pewnością jest to duża wygoda i oszczędność.

Dla tych, którzy stawiają na wytrzymałość

Fototapety papierowe są najpopularniejsze, ale niestety nie mogą się one pochwalić sporą wytrzymałością. Na szczęście na rynku pojawiły się fototapety lateksowe, które są odporne na szorowanie i mycie środkami chemicznymi. Duża wytrzymałość pozwala na stosowanie ich praktycznie w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience czy w kuchni. Dzięki temu nawet pod prysznicem możemy nacieszyć oko ciekawymi wzorami i fotografiami.

Jeszcze innym rodzajem fototapety cechującym się trwałością, są fototapety winylowe. Mają one najbardziej wytrzymały podkład, co niestety wiąże się z wyższą ceną i bardziej skomplikowanym montażem. Jednak efekt końcowy oraz długotrwała użyteczność tego typu fototapet sprawia, że są one tego warte. Możemy sobie w tym przypadku pozwalać na wielokrotne mycie przy równoczesnym zachowaniu trwałości koloru. Warto stosować ten rodzaj fototapety na mniejsze powierzchnie w kuchni, łazience czy przedpokoju, aby zapewnić ścianie bezproblemową przewiewność.
Wybór fototapety zależy także od rodzaju powierzchni.

Zobacz także: fototapeta mapa świata i poczuj się podróżnikiem