Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne początkowo miały zastosowanie jedynie militarne. Wykorzystywano je w działaniach wojskowych na obszarze Afryki i Bliskiego Wschodu.
W chwili obecnej w dronach wykorzystywana jest najnowsza technologia. Oferują one szereg zastosowań, które są niemożliwe do wykonania przez tradycyjne samoloty załogowe. Przy ich pomocy prowadzone są m.in. wielogodzinne misje wojskowe na terenach niebezpiecznych, które nie powodują strat w ludziach.

Drony szybko zyskały także zastosowanie cywilne. Bezzałogowe statki powietrzne dzieli się pod względem ich wielkości, maksymalnego udźwigu oraz maksymalnego czasu ich lotu. Są to mikro-drony (tzw. quadrocoptery) i urządzenia średniej wielkości o wadze do około 3 kilogramów.

Modele nieco większe wykorzystywane są już od kilku lat do wykonywania fotograf z lotu ptaka, patrolowania granic państw, obserwacji różnych gatunków zwierząt czy monitorowania upraw. Z uwagi na swoje duże możliwości są również wykorzystywane chętnie przez naukowców do przeprowadzania badań na terenach trudno dostępnych, są to m.in. gęste lasy, dżungle. Przy ich pomocy prowadzi się także obserwacje stad np. bawołów i antylop. Drony coraz częściej wyposażane są w kamery HD i aparaty robiące zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości. Daje to szereg nowych możliwości ich wykorzystania w wielu dziedzinach.

Drugą grupę stanowią modele dużo mniejsze – tzw. mikro-drony. Stają się one w ostatnich latach coraz tańsze i coraz bardziej dostępne dla szerokiej grupy odbiorców. Są chętnie wykorzystywane przez rosnącą wciąż liczbę firm zajmujących się filmowaniem i fotografowaniem z lotu ptaka właśnie przy ich wykorzystaniu. Drony są także stosowane do prowadzenia relacji na żywo (streamowania) z kamer wideo umieszczonych na ich pokładzie. Mogą to być wydarzenia sportowe i imprezy muzyczne, festiwale różnego rodzaju. Umożliwia to pokazanie wielu miejsc z zupełnie innej perspektywy. Coraz częściej mówi się też o ich zastosowaniu z profesjonalnym dziennikarstwie.

Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają również na monitorowanie z dużej wysokości obiektów rożnego rodzaju (domów i mieszkań prywatnych oraz budynków przemysłowych np. sieci wysokiego napięcia, rurociągów itd.).

Drony, zwłaszcza te w rozmiarze mikro zyskują coraz większą popularność jako forma hobby dla wielu osób i wykorzystywane są przez nie jako forma rekreacji. Niektóre modele są już odpowiednie dla dzieci i stanowią świetny pomysł na prezent np. z okazji dnia dziecka czy urodzin.

Sprawdź także: Drony Yuneec