Energię słoneczną można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej i do produkcji ciepłej wody. Są dwie metody wykorzystania energii słonecznej: metoda heliotermiczna i metoda helioelektryczna.

Metoda heliotermiczna polega na przemianie promieniowania słonecznego w ciepło, doprowadzane następnie do turbiny napędzającej generator, produkujący energię elektryczną. Natomiast metoda helioelektryczna polega na bezpośredniej przemianie energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną za pomocą ogniw fotoelektrycznych.

Słoneczne elektrownie cieplne są uważane za jedne z najbardziej perspektywicznych alternatywnych źródeł energii. Możemy wśród nich wyróżnić trzy koncepcje:
układy paraboliczne (rynnowe), zbudowane są w postaci długich rynien powlekanych wewnątrz srebrem bądź polerowanym aluminium.
układy luster z silnikiem cieplnym (silnik Stirlinga),
układy luster z centralną wieżą.
Krajem przodującym w świecie pod względem wykorzystania energii słonecznej są Niemcy. Największa elektrownia słoneczna w Polsce powstanie na lotnisku w Gryźlinach koło Olsztyna. Według planów elektrownia ma mieć moc 1 megawata i powierzchnię 1 ha.

Obecnie technologie umożliwiające produkcję energii ze źródeł odnawialnych podbijają świat. Ludzkość ogranicza swoją degeneracyjną działalność względem przyrody. Bardzo ciekawy projekt zamierzają wcielić z życie władze Japonii, z pomocą słynnej firmy Kyocera. Na zbiorniku tamy Yamakura, która znajduje się w prefekturze Chiba, około 80 kilometrów od Tokio, zamierzają zbudować największą na świecie farmę solarną. Jej planowa powierzchnia to około 180 tysięcy metrów kwadratowych. Projekt ma zostać ukończony za 2 lata. Wyprodukowana energia ma zasilić aż 5 tysięcy gospodarstw domowych. Kyocera po udanym eksperymencie nie poprzestanie na jednej farmie, zamierza zagospodarować wszystkie akweny, nadające się do założenia słonecznych farm. Ze wstępnych obliczeń władz, ukończona elektrownia będzie rocznie produkowała 16 tysięcy MWh energii elektrycznej. Do użycia takich ilości energii w tradycyjnej elektrowni trzeba by spalić ponad 19 tysięcy baryłek ropy.

Dużym plusem budowy farm na zbiornikach wodnych jest wykorzystanie naturalnego chłodzenia instalacji, a przy tym możliwy wzrost wydajności paneli. Nowoczesna technologia i jej zastosowanie w ogromnym stopniu przyczyni się do ochrony środowiska.